Susipažinkime su Kate DiCamillo: jautri žodžio galia ir knygos, sužavėjusios pasaulį
Kaip gerai prisimenate knygų autorių vardus? Ką esate apie juos girdėję? Ką žinote apie žmones, kurių kūryba paliko tokius įspaudus jūsų mintyse, kad šie galbūt netgi tapo jūsų dalimi?
Ko gero esate skaitę ne vieną amerikietės Kate DiCamillo knygą, ar bent apie ją girdėję: peliukas Desperas, porcelianinins kiškelis Edvardas Tiuleinas, susivėlęs šuo Vinis Diksis – jautriausios, gražiausios, pasakiškiausios knygos, filmukai ir filmai. O jei nutiko taip, kad tarp daugybės puikiausių knygų Kate DiCamillo istorijos, visgi, jūsų nepasiekė, kviečiame susipažinti ir pamilti Kate DiCamillo taip, kaip tai padarė jau daugybė mažųjų ir didžiųjų skaitytojų visame pasaulyje!
Kate DiCamillo kūrybos pasiekimus geriausiai apibūdina du laimėti Niuberio medaliai – prestižiškiausi Amerikos vaikų literatūros apdovanojimai. Įsivaizduokite: per metus Amerikoje jaunesniems skaitytojams išleidžiama tūkstančiai knygų. Amerikos bibliotekų asociacija kiekvienais metais išrenka vieną vienintelę, įvertinamą Niuberio medaliu, o Kate DiCamillo yra viena iš vos šešių autorių, kurie šį apdovanojimą laimėjo net du kartus!
Viena Kate DiCamillo Niuberio laimėtojų – „Pasaka apie Desperą“ – tai istorija apie kitokį peliuką, gimusį įprastų pilies pelių šeimoje, kurį žavėjo muzika, šviesa, trykštanti pro vitražinius langus, kuris žavėjosi istorijomis ir įsimylėjo tikrų tikriausią žmonių princesę, sutiktą pasakų knygose. Tai istorija apie drąsą ir išdavystę, nuoskaudas ir kreivai sugijusias širdies šukes, apie tamsą ir šviesą, visada sekančią paskui. Jautriausias, švelniausias ir pasakiškiausias kūrinys tiek mažiesiems prieš miegą, tiek suaugusiems, pasiilgusiems tyrumo. „Pasaka apie Desperą“ : skaityti
Kate DiCamillo yra išleidusi per trisdešimt knygų, kurių visame pasaulyje parduota beveik keturiasdešimt milijonų kopijų (palyginimui, Lietuvoje standartiniai pirmieji knygų tiražai - apie 2-3 tūkst. kopijų), jos sąskaitoje du jau minėti Niuberio medaliai, „Josette Frank“ apdovanojimas, „Regina“ medalis, „Globe Horn“ ir daugybė kitų apdovanojimų bei nominacijų.
Kaip Kate DiCamillo tapo rašytoja? Vaikystėje Kate kankino baisiausi plaučių uždegimai, ji dažnai gulėjo ligoninėse, o ligų pakirsta imdavosi knygų – kitoms veikloms paprasčiausiai stigo jėgų. Ji gyveno istorijomis, tačiau vis tiek iki dešimties metų labiausiai norėjo būti veterinare.
Galbūt tai pasąmoningai ir paskatino ją parašyti pirmąją knygą? Tai „Jei ne Vinis Diksis“ - apie mergaitę, išėjusią į parduotuvę parnešti maisto ir grįžusią namo su benamiu šuniu. Visgi pati autorė teigia, kad knyga gimė iš ilgesio turėti šunį (vaikystėje Kate visada turėjo šuniuką): kai rašė šią knygą, gyveno daugiabutyje, kuriame nebuvo leidžiama auginti šunų!
„Jei ne Vinis Diksis“ – New York Times bestselleris ir vienas populairiausių Kate DiCamillo kūrinių, kuriame pasakojama apie mergaitės ir šuns ryšį, pakeitusį net tik ją pačią, bet ir visą miestelį. Kai mama palieka Indiją Opalą, ji su savo tėčiu pastoriumi persikrausto į kitą miestą. Tėtis ima dirbti per daug, mergaitė jaučiasi vieniša, jai sunkiai sekasi susirasti draugų, tačiau atsiradus Viniui Diksiui ji po truputį pradeda atsiverti, sutinka įdomiausių, nors aplinkinių ir kiek smerkiamų žmonių (ankančią moterį, miestelyje vadinamą ragana, buvusį kalinį ir kitų), pamato, kokia kasdienybė iš tiesų yra spalvinga ir kad kiekvienas sutiktas susiduria su savais iššūkiais.
Vienas reikšmingiausių Kate DiCamillo kūrinių – „Nepaprasta Edvardo Tiuleino kelionė“. Į visų laikų geriausių knygų vaikams sąrašą įtraukta knyga apie porcelianinio kiškučio Edvardo Tiuleino kelionę, kuri 2012 metais gavo ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus apdovanojimą už reikšmingiausią ir meniškiausią vertimą. Edvardas Tiuleinas buvo labai savimi patenkintas kiškelis – kaip gi nebus, kai jį šitaip mylėjo, dievino ir ant rankų nešiojo jo mergaitė Abilena. Tačiau vieną dieną Edvardas pasimes ir prasidės jo kelionė jūros dugnu, žvejų tinklais, šiukšlių konteineriais, vaikų ir suaugusiųjų rankomis, kurioje įvyks tikras stebuklas – net ir kiečiausia širdis išmoks mylėti, prarasti ir pamilti iš naujo. Ši knyga – tai ne tik nuotykių pasaka, bet jautriai papasakota istorija visai šeimai, mokanti mylėti kitą, jausti ir vertinti pamatinį gerumą.
Tai tik vos kelios Kate DeCamillo knygos, kurias galite rasti knygynų lentynose. Būtų galima valandų valandas pasakoti apie autorės gebėjimą kurti pasakiškus siužetus, kurie užburia vaikus, skatina diskutuoti, nubraukti jautrią ašarą, o kartais tiesiog tokią, kuri ištrykšta iš pagarbos žodžio galiai, bet pasakojimai apie knygas, kaip ir gražiausių saulėtekių nuotraukos, niekada nepalies taip, kaip pačios knygos. Todėl linkime perskaityti ir pajausti.